Zaujímavosti

Používanie sedácie "iba gelu" u psov pri strihaní

Používanie „IBA GELU“ (sedácie) u psov pri strihaní

 

Vzhľadom na to, že sa každý deň stretávam s otázkou, či používam nejaké ukľudňujúce látky pri strihaní psov, som sa rozhodla Vás oboznámiť s prípravkom Sedalin gel a jeho vlastnosťami!

V prvom rade si treba uvedomiť, čo to ten „iba gel“ je. Ide o prípravok Sedalin gel, jeho účinná látka je Acepromazin, ktorý patrí do skupiny neuroleptík. Táto účinná látka znižuje dráždivosť (sedácia) a motoriku (hypokinéza), dochádza k ochabnutiu svalstva, vedomie nie je podstatne obmedzené.

Používa sa ako sedácia pri vyšetrení agresívnych a nezvládnuteľných psíkov v ambulancii, tiež ako premedikácia na anestéziu. Ide o prípravok, ktorý majú právo držať a používať IBA VETERINÁRNY LEKÁRI!!! Je potrebné vedieť ako v princípe funguje tento liek, taktiež je potrebné vedieť ako prípravok dávkovať, kedy ho podať, jeho nežiaduce účinky, medzi ktoré patrí napríklad paradoxná reakcia( pri vzrušených zvieratách – preto sa stáva, že psík je ešte viac rozrušený až agresívny aj napriek podaniu vysokej dávky tohto prípravku), ďalej zástava peristaltiky a mnoho ďalších.

 Strihači psov, ktorý nie sú veterinárnymi lekármi a nie sú v komore veterinárnych lekárov, nemajú právo disponovať s takýmto prípravkom!!!

Podanie takéhoto lieku pri strihaní je podľa mňa absolútne neprípustné a neprofesionálne. Áno, sú výnimočné situácie, ale podať prípravok šteňaťu na prvom strihaní? To je zlyhanie strihača a nie zlé správanie psa! Myslite na to, že plemená psov, ktoré je potrebné strihať (yorkšír, maltéz a pod.) sa strihajú minimálne tri krát do roka! To chcete svojho psa zakaždým nechať sedovať? Ak bude psík sedovaný pri strihaní, nikdy sa to nenaučí, pretože bude v strese, v strachu a nebude mať možnosť naučiť sa strihať a hlavne nebude mať možnosť sa s tým psychicky vyrovnať...

Ďalej si treba uvedomiť, že všetko čo Váš psík vie, ste ho museli naučiť! Niečo sa naučil hneď, niečo šlo trošku horšie, ale NIKDY ste mu pri výcviku nepodali sedatívum. Je potrebné so psíkom pracovať, naučiť ho aj na strihanie, presne tak, ako ste ho naučili sa venčiť, ako ste ho naučili základné povely, ako sa naučil chodiť na vôdzke a podobne.  Musí zistiť, že mu nikto neublíži, že nedostane bitku, že to nebolí...áno, prvé možno ešte druhé strihanie môže byť trošku bojom pre psíka aj pre mňa, ale za svoju štvorročnú prax som sa stretla iba s jedným psíkom, ktorý musí byť sedovaný(presne tam nastala chyba, že bol od šteniatka sedovaný, nikto ho to nenaučil).

Tak si položte aj Vy otázku:

Naozaj chcete ísť so svojim psom touto cestou? Naozaj chcete, aby Váš pes bol pri každom strihaní ukľudnený týmto „IBA GELOM“?

Samozrejme nikto nemôže nikomu nič prikázať, je to každého slobodná voľba, mojim cieľom je iba Vás oboznámiť s týmto prípravkom, poradiť a pomôcť. Pretože som zistila, že nikto z majiteľov psov vlastne nevie, čo sa tomu psíkovi vlastne dáva, pre každého majiteľa je to „iba gel“ až pokiaľ mu to niekto nevysvetlí, potom je zhrozený a nahnevaný.

 

Dúfam, že týchto mojich pár riadkov Vám pomohlo ozrejmiť pojem „iba gel“ , že Vám pomôžu pochopiť, že to nie je „iba taký gel“ a že si premyslíte, či pri najbližšej návšteve nejakého salónu alebo strihača budete súhlasiť s jeho aplikáciou Vášmu domácemu miláčikovi.

 

 

V Seredi, 23. 07. 2012

 

MVDr. Zuzana Šípová – SVET PSOV

    Čo je trimovanie psov

Slovo "trimovať" vo voľnom preklade znamená "zbaviť sa starej srsti". Na jar a na jeseň dochádza u všetkých plemien psov k výmene srsti. Tiež u drsnosrstých, ktorých srsť bola ponechaná celú zimu, začína na jar pĺznutie. Nejde pochopiteľne o to isté ako u hladkosrstých, dlho- a krátkosrstých psov. Je potrebné pomôcť a vytrhať starú, zvlnenú kryciu srsť až ku krátkej podsasde, ktorá čiastočne tiež vypadáva. Drsnosrstý pes je tak počas dvoch či troch hodín zbavený svrbiacej srsti a opäť sa cíti dobre. U drsnosrstých psov zmena hustej zimnej srsti na ľahký letný kožúšok neprebieha. Keď ich pevná krycia srsť dosiahne určitej dĺžky, odumiera a nová dorastá v rovnakej sile i v lete. Trimovanie tento proces podporuje, povzbudzuje rast novej srsti a tým zlepšuje, zvlášť pri horších dispozíciách srsti, jej kvalitu. Predpokladom ale je, že sa neuspokojíte s prevedením úplného trimovania iba dvakrát ročne. U tohoto typu srsti je možné trimovať v pravidelných odstupoch prerastenú srsť a tú novú udržať v dobrom stave (Dolzová R., 1995).

     Každý majiteľ, ktorý si zaobstará psíka spomenutých plemien, by mal venovať dostatok času na údržbu jeho srsti. Je možné trimovať psíka aj doma, ale ak ste sa s trimovaním ešte nikdy nestretli, je lepšie navštíviť salón pre psíkov a zveriť ho do rúk odborníkovi.

 

Plemien, ktoré sa trimujú je veľa. Vo všeobecnosti sú to poľovné plemená, najmä teriéry. Spomeniem aspoň niektoré:

  • Welsh teriér,
  • Erdelteriér,
  • Írsky teriér,
  • Lejklandský teriér,
  • Foxteriér,
  • Jagdteriér,
  • Border teriér,
  • Čierny teriér,
  • Kerry blue teriér,
  • Bedlingtonský teirér,
  • Sealyham teriér,
  • Vesthajlandský teriér,
  • Dandie Dinmont teriér,
  • Český teriér,
  • Bradáč,
  • Jazvečík atď.